На најдобрите плажи на Крф

На најдобрите плажи на Крф

Најдобрите плажи на Крф се;

Agios Gordios
мажите
Dassia
плажа Glyfada
Kontogialos
Myrtiotissa
Paleokastritsa

Paleokastritsa Таа е една од најпопуларните места на островот Крф, шест мали заливи со неверојатно бистри води заглавени во брегот од ридови и гребени прошарани со маслинови дрвја, кипариси и лимони.

Палеокастрица ја комбинира панорамата на сино-зелените води со живописните карпести заливи. Овде можете да го видите византискиот манастир Панагија Палеокастритиса. Палеокастрица се состои од низа длабоки заливи и карпи,и се наоѓа на западниот брег на Крф. Следете го главниот пат северно од градот Крф. А Gouvia, патот се дели на два дела и ги следат левата рака на раскрсницата, сигнал за Палеокастрица. Ова е’ друг пат кој води директно до
Paleokastritsa откако се лоцирани голем број прекрасни зелени заливи, по околу 20 км. Оваа плажа не се препорачува за луѓе со проблеми со движењето, инвалидски колички или срцеви заболувања. За паркинзите има големи паркиралишта на пристаништето.

Обезбеден е вез за чамци во Paleokastritsa : Има едно мало пристаниште кое е многу преполно. Исто така, можно е да се закотви на брегот во заштитени заливи, но мора да бидат крајно внимателни на карпи.

Acharavi
Sidari

Sidari е најпознатиот туристички центар во северниот дел на Крф и едно од местата што не се пропуштаат. Се наоѓа на растојание од 32 км подалеку од Место Крф. Тој се здоби со светска слава,поради познатата “Канал d 'Amour”. Тоа е редок природен феномен. Тоа е подземна патека меѓу две карпи до кои посетителот лесно може да стигне пеш, поради плитките води, Ова место се препорачува за нуркање. Под каналот има и многу пештери. на плажа Sidari беше награден со сино знаме. Плажата е навистина прекрасна. Белите карпи изгледаат како скулптури, а чистите сини води прават прекрасна слика. Надвор од Каналот на љубовта во Сидари, можете да пливате и во малите заливи кои се обликуваат меѓу карпите. Овде ќе најдете туристички капацитети како барови и таверни. Плажата е достапна од главниот пат кој минува низ селото. Позади плажата Сидари има голем паркинг, но тоа е често многу луѓе и можеби ќе треба да се паркираат на патот, не е далеку од spiaggia.Troverete Чадори и лежалки. Ле тушеви nelle vicinanze Канал d’Amour. Препорачано за деца: тоа е многу ниска, песочна плажа, идеален за деца. Ќе најдете центри за вода и некои точки за изнајмување чамци за да го истражите околниот брег.

Arillas
тркало
плажа Paramonas
Агиос Георгиос (Јужна)
Малта
плажа Issos – Јужен Крф
кафе
Агиос Георгиос на плаќање

Тука е карта за sidponibilitá на сместување од страна на морето


Booking.com